2023 Temmuz asgari ücret zam pazarlığı: Asgari ücrette ikinci toplantı ne zaman? Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu, minimum fiyata yapılacak orta artırım için ilerleyen günlerde ikinci kere toplanacak. Minimum Fiyat Tespit Kurulu, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak uygulanan mevcut sayıya yapılacak artışı yakın vakit içinde kararlaştıracak. İşte, 2023 Temmuz taban fiyat artırım pazarlığı hakkında bilgiler…

ASGARİ FİYAT KOMİTESİNDE KİMLER VAR?

Asgari fiyatı, yasa gereği emekçi, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 bireyden oluşan Minimum Fiyat Tespit Komitesi belirliyor. Komite, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki birinci toplantının akabinde kurul, emekçi, patron konut sahipliğindeki toplantıların akabinde son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

İLK TOPLANTIDA HANGİ MEVZULAR ELE ALINDI

Toplantının akabinde TÜRK-İŞ minimum fiyat kurulu üyesi ve Haber-İş Genel Başkanı Veli Solak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Sürecin bayramdan evvel sürecin bitmesini istediklerini belirten Solak, “İkinci toplantı yarın da olabilir, bu akşam da olabilir, sonraki gün de olabilir. Şu an rastgele bit tarih yok. Bizim TÜRK-İŞ olarak talebimiz Türkiye Yüzyılına yakışır bir halde toplantının bir an evvel bitmesi ve minimum fiyatlı çalışanların da günün kaidelerine nazaran, yaşana ekonomik krizlere nazaran, konut kiralarına nazaran ve hayat pahalılığına nazaran fiyatlarının güncellenmesini istiyoruz. Resmi dokümanlar istendi önümüzdeki günlerde yahut ileriki saatlerde resmi açıklamayı yapacağız. Toplantıda rastgele resmi bir sayı konuşulmadı” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ TABAN FİYAT NE KADAR OLACAK?

Asgari fiyat komitesi birinci toplantısında, net 8 bin 506 lira olan minimum fiyata ait beklentiler, enflasyon, alım gücü, istihdam başta olmak üzere ekonomik bilgiler pahalandırılacak.

İKİNCİ TOPLANTI NE VAKİT YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Lideri Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’la pazartesi günü saat 14.00’te taban fiyat için bir ortaya gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir