Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, görevi Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devraldı

Dışişleri Bakanlığında düzenlenen periyot teslim merasiminde Çavuşoğlu ve Fidan, birbirine çiçek takdim etti.

Daha sonra Çavuşoğlu’ndan misyonu devralan Fidan, burada yaptığı konuşmada, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının ardından Dışişleri Bakanı olarak atanmasından dolayı kendisine gösterdiği inanç ve takdir için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Fidan, Mevlüt Çavuşoğlu’ndan bu vazifesi devralmanın kendisi için bugünü ayrıyeten kıymetli kıldığını belirterek, Çavuşoğlu ile arkadaşlığının Bilkent Üniversitesindeki yüksek lisans yıllarına dayandığını söyledi.

“Milli dış siyaset vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim”

Kendisinin MİT Başkanlığı, Çavuşoğlu’nun ise bakanlığı döneminde çok büyük ve şiddetli vazifeleri birlikte üstlendiklerine işaret eden Fidan, “Kendisi devlet adamı, siyasetçi ve en değerlisi insan ve dost olarak, her vakit üstün meziyetler ortaya koymuştur.” sözünü kullandı.

Fidan, “Yine benim için bugün değerli bir konu, 2003 yılında TİKA başkanlığına atanmamla başlayan, son 20 yıllık süreçte çok yakın çalıştığım ve bütün mensuplarının dünyanın her tarafında fedakarlıklarına şahsen şahit olduğum, pek çok mensubunu ismen tanıdığım Hariciyemizin sorumluluğunu almaktır.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü Hariciye Teşkilatının temellerinin atılmasının 500’üncü yıl dönümünde Dışişleri Bakanlığına katılmaktan büyük memnunluk ve gurur duyduğunu lisana getiren Fidan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu misyonum esnasında milletimizin büyük bir takdirini kazanarak yine seçilen sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuna ve temsil ettiği bedellere uygun halde, devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için elimden gelen her türlü çabası göstereceğim. Devletimizin her türlü tesir alanından bağımsızlığı ve milletimizin iradesinin egemenliği temeline dayanan, ulusal dış siyaset vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim. Milletimize, devletimize, vatanımıza iyi uğurlu olsun. Allah mahcup etmesin.”

Çavuşoğlu, misyonuna veda etti

Çavuşoğlu da zaman teslim merasimlerinin devlet için çok değerli bir gelenek olduğunu belirterek, “Hem bir vedadır hem de makam kim olursa olsun devlette devamlılığı gösterir, devletin bayrak yarışıdır.” sözlerini kullandı.

Uluslararası bağlantılar okumaya memleketi Alanya’da bir lise öğrencisiyken karar verdiğini aktaran Çavuşoğlu, “O günlerde hain terör örgütleri diplomatlarımızı şehit ediyor, her gün acı bir habere uyanıyorduk. Lakin şunu da görüyorduk, Türk hariciyesi bir an bile tereddüt, endişe, tedirginlik göstermiyordu. Bayrak bir büyükelçiden bir büyükelçiye, bir başkonsolostan, bir memurdan başkasına geçiyor. Ben de bu bayrak yarışına katılmak, ulu devletimizi ve milletimizi temsil onuruna nail olmak istedim.” diye konuştu.

“Köklü hariciyemizin temellerinin atılmasının bu yıl 500’üncü yıl dönümünü kutluyoruz fakat şu da bir gerçek ki Türk’ün olduğu yerde, her yerde devlet, devletin olduğu yerde diplomasi vardır.” diyen Çavuşoğlu, misyonu boyunca büyük bir erdemle çalıştığını vurguladı.

“En güç coğrafyalarda, en hassas bahislerde devletimizin ve milletimizin bekasını birlikte koruduk”

Çavuşoğlu, artık bayrağı devretme sırası olduğunu lisana getirerek, “8 yıl 6 ay 13 gün taşıdığım Dışişleri Bakanlığı bayrağını değerli kardeşim Hakan Fidan’a devrediyorum. Hakan kardeşim memleketler arası bağlantıların teorisi kadar pratiğine de hakim bir dava arkadaşımdır.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı ve MİT’in çalışma prensipleri ve kurum kültürü prestijiyle birbirine benzeyen, büyük Türk milletinin hizmetkarı iki güzide kurum olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“En sıkıntı coğrafyalarda, en hassas hususlarda devletimizin ve milletimizin bekasını birlikte koruduk. Başta FETÖ ve PKK olmak üzere yurt dışındaki terör şebekelerine karşı birlikte çaba ettik. Kendisinin yönetiminde Türk Hariciyesi, Türkiye’nin global aktör pozisyonunu pekiştirme istikametindeki yürüyüşüne kararlılıkla devam edecektir. Ben de her vakit Bakanlığımızın buyruğunda olacağım ve takviyeye hazır olacağım.” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı boyunca kendisine omuz veren tüm mesai arkadaşlarına, Türk Hariciyesinin her bir neferine, topyekün diplomasi icra ettikleri tüm kurumlara, iş dünyasına, bilhassa de öğrencilere, bütün vatandaşlara, eşi Hülya Hanım ve kızı Eylül İrem’e teşekkür eden Çavuşoğlu, “Birlikte yürümekten erdem duyduğum sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şimdi vazifemiz, Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmektir. Yolunuz, yolumuz açık olsun. Hoşçakalın, Allah’a emanet olun.” dedi.

VEDAT IŞIKHAN MİSYONU DEVRALDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, yapılan devir teslim merasimiyle vazifesi Alim’den devraldı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir