İBB’den mobil uygulama: Bina dayanıklılığınız ne durumda?Depreme Yenilme Mobil Uygulamasıyla binamın risk durumunu öğrenebilirim

Uzmanların giderek yaklaştığına işaret ettiği İstanbul sarsıntısına karşı harekete geçmek için geliştirilen “Depreme Yenilme Taşınabilir Uygulaması” ile vatandaşlar binalarının risk durumunu fiyatsız öğrenebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü ile BİMTAŞ tarafından gerçekleştirilen protokol kapsamında hayata geçirilen zelzele hasar kestirim uygulamasına ilgi son bir ayda 15 katına çıktı.

“Depreme Yenilme Taşınabilir Uygulaması”, vatandaşı binasının mevcut durumuna ait bilgilendiriyor. Amerika’nın AFAD’ı olan FEMA tarafından geliştirilen algoritma ile birkaç dakika içinde yapılan hesaplar sonucunda binaların ziyan görebilirliğine ve dayanıklılığına ait “tahmin raporu” oluşturuluyor. Harita tabanlı uygulamada öncelikle binanın pozisyonu seçilerek tahlil başlatılıyor. Sonrasında kat sayısı, bina yaşı üzere bilgiler soruluyor.

‘AMAÇ BİNALARA AİT FARKINDALIK YARATMAK’

Sonraki kısımların vatandaş için teknik yahut karmaşık algılandığını belirten BİMTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akkoyunlu, “Vatandaşın bilmesi gereken en temel datalar, binanın imal çeşidi (yığma, betonarme, çelik konstrüksiyon vb.) bina yaşı ve binanın imal tarihi. Temel gaye, insanlarda binalarına ait farkındalık yaratmak. Düşey düzensizlik, yatay düzensizlik, plan düzensizliği üzere kavramlar gösterimsel olarak uygulama içerisinde sunuluyor. Örneğin; kolon kesilmişse, taban katta perde, bölme duvar üzere eksiklikler varsa düşey düzensizlik, bina girintili çıkıntılıysa plan düzensizliği üzere seçenekleri seçtiğinizde size bir rapor oluşturuyor. Raporda binanızın bulunduğu alanın taban bilgisi ve binanızın durumuna ait bir skor oluşturuyor” dedi.

‘2 VE ALTI SKOR YÜKSEK RİSKLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Karar’da yer alan habere nazaran, vatandaşın uygulama üzerinden gireceği bilgiler sonucunda 0-4 aralığında skor oluştuğuna dikkat çeken Nazım Akkoyunlu, “2 ve altı skor binanın yüksek riskli durumda olduğunu gösteriyor. 2 üstü daha az bir risk durumunu söz ediyor. Burada oluşan skor bilimsel geçerliliğe sahip Amerika’nın AFAD’ı olan FEMA tarafından geliştirilen bir algoritmayla hesaplanıyor. Algoritmanın iki temel girdisi yer ve bina. Yer verisi bizim tarafımızdan sağlanıyor binaya ait datanın vatandaş tarafından girilmesi isteniyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘SADECE 3 DAKİKADA ÖN BİLGİ EDİNİLEBİLECEK’

“Depreme Yenilme Taşınabilir Uygulaması’na yaklaşık 7-8 aydır yapılan müracaatların sayısının son bir ayda 15 kat arttığını söz eden Akkoyunlu, “Tabii sistemin en değerli yararları, bina taramasını beklemeden, mesken sahibi yahut kiracı farkı gözetmeden, 2000 öncesi sonrası üzere ayrımlara girmeden binanızın risk durumuna ait yaklaşık 3 dakika üzere kısa bir müddet içerisinde bilgi edinebilmeniz. Öbür kıymetli katkısı ise farkındalık” diye konuştu.

UYGULAMA NASIL KULLANILIYOR?

Depreme Yenilme Taşınabilir Uygulaması; uygulama marketlerinden fiyatsız indiriliyor. Akabinde sisteme kayıt olunuyor. Harita üzerinden seçilerek ya da kullanıcı tarafından adres bilgileri paylaşılıyor. Bina bilgileri doldurularak, bina tipi seçiliyor. Girilen bilgiler doğrultusunda, anında ve fiyatsız tahlil sonucu kullanıcının e-posta adresine gönderiliyor.

Son olarak uygulamadan alınan skor sonucunun düşük çıkması durumunda bina riskli ilan edilemiyor, buradan çıkan sonucun resmi bir niteliği yok. Binanın zelzele dayanıklılığını belirlemek için ileri düzey tahliller gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir