İş dünyası, belirsizlik karşısında 2023 bütçesini hazırlamaya çalışıyor

İş dünyası, yeni yıl bütçesini hazırlamaya çalışırken birçok belirsizlik süreci zorlaştırıyor. İş dünyasının karşı karşıya kaldığı belirsizliklerden öne çıkanlar ise yüksek enflasyon, güç maliyetleri ve döviz kuru baskısı olarak görülüyor.

Ekonomim’den Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran, 2023 bütçesini hazırlamaya çalışan iş dünyası, belirsizlikle karşı karşıya kalıyor. İşletmelerin bütçe hazırlık süreçleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, öncelikli beklentinin enflasyon muhasebesine geçişin sağlanması olduğunu belirtti ve “İşletme sermayesi gereksinimimiz kıymetli ölçüde artmışken, fiktif kararlarla ek bir vergi yükü altında kalıyoruz” sözlerini kullandı.

Avdagiç, “Asgari fiyatta gerçekleşecek artış tabloyu daha da netleştirecek. Aslında taban fiyatın, azalan alım gücünü telafi edecek bir oranda artması noktasında iş dünyası hem fikir. Lakin yapılan bu artırımı hem patrona hem de çalışana en verimli biçimde yansıtacak adımların atılması da önemli” dedi. 

“KOBİ’lere yönelik avantajlı güç tarifeleri uygulanmasını öneriyoruz”

Açıklamalarının devamında ise Avdagiç, “Bütçede finansman ve başta güç olmak üzere üretim maliyetleri, global tesirlerden en çok etkilenen kalemler ortasında. Maliyetlerin aşağıya çekilerek rekabetçiliğimize halel gelmemesi ismine imalatçı-ihracatçı KOBİ’lere yönelik avantajlı güç tarifeleri uygulanmasını öneriyoruz. KOBİ’lere uygun maliyetli ve uzun vadeli işletme sermayesi dayanağı de sağlanması önemli” diyerek kelamlarını noktalandırdı. 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ise yaptığı açıklamada endüstriciler olarak son yıllarda, global ve ulusal ölçekte pek çok zorlukla yüzleştiklerini söz etti. Yüksek kur oynaklığı, enflasyon, emtia ve güç maliyetlerinin yatırımları, iş gayelerini olumsuz etkilediğini lisana getiren Yorgancılar, fiyat belirlemekte zorlanılan bir süreci ve hasebiyle bütçe çalışmalarını da epeyce komplike bir hale soktuğunun altını çizdi. 

“Her an her şeyin değişebildiği ortamda, bütçe çalışmaları kritik kıymet taşıyor”

Yorgancılar, “Yoğun belirsizliklerin izlendiği ve tabir yerindeyse her an her şeyin değişebildiği bu türlü bir ortamda, bütçe çalışmaları da kritik kıymet taşıyor. Öncelikle enflasyon muhasebesi, gündemimizin başında geliyor. Enflasyon muhasebesine geçiş yalnızca bugünün değil yarının da gereksinimlerine karşılık verecektir.” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir