Karadağ’da hükümeti, Sırp partilerinin adayı Miodrag Lekic kuracak

Karadağ Meclis Başkanı Danijela Djurovic, Lekic’in hükûmeti kurmakla görevlendirildiğini belirterek bu kararın, Djukanovic’in kelam konusu adayı kabul etmeyerek yetkinin meclise geçmesini sağlayan yeni yasal düzenleme doğrultusunda alındığını söyledi.

Djukanovic’in hükûmeti kurma misyonunu öteki bir isme de vermediğini anımsatan Djurovic, Lekic’in 81 sandalyeli mecliste 41 milletvekilinin takviyesini aldığını tabir etti.

Lekic de ortak bir gayretin zaferine ulaştıklarını söyleyerek “Önümüzde güçlü bir vazife var.” diye konuştu.

KARADAĞ’DA SİYASİ KRİZ

Karadağ’da Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükûmetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükûmet kurma süreci siyasi krize dönüşmüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesine “resmi statü” kazandırmak için imzaladığı “temel anlaşma” ile tartışmalara neden olan Abazovic liderliğindeki hükûmet, Karadağ Meclisinde yapılan oylama sonucu düşmüştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Djukanovic’e yeni hükûmeti kurmak için Lekic’in ismini iletirken, Djukanovic, gerekli koşulları yerine getirmediği için hükûmeti kurma vazifesini Lekic’e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, en son, Karadağ Meclisinde 2 sefer oylanan ve cumhurbaşkanının hükumet kurulması sürecindeki yetkilerini kısıtlayan maddeyi imzalamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir