Mersin’de sahile dev yunus ölüsü vurdu

Erdemli ilçesi Ayaş Mahallesi kıyısında bir yunusun bitkin halde yüzdüğünü gören vatandaşlar, durumu Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na bildirdi. Bölgeye sevk edilen gruplar, yaralı olduğu görülen yunusun yüzmekte zorlandığını belirledi. Haber verilen Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sürece Teknolojisi Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas da yunusu takımlar tarafından takip ettirdi. Akşam saatlerine doğru Kumkuyu Mahallesi kıyısına meyyit olarak vuran yunus, gruplar tarafından alınarak Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Canlıları Müzesi’ne getirildi.

ÖLÜM NEDENİ NEKROPSİDE AŞİKÂR OLCAK

Prof. Dr. Deniz Ayas, cinsin boz yunus olduğunu ve açık denizlerde yaşadığını belirterek, “Genel olarak dişi bir birey 3,35 metre uzunluğunda 360 kilo yükünde boz yunus bireyi. Genel yapısında çok eski yaralar var. Aslında bu hayvanlar toplumsal ilgilerinde birbirine ziyan verebiliyor. O yaraların dışında yeni oluşmuş yaralar var. Bu yaralara baktığımızda genel olarak bilhassa baş bölgesinde ip oturması biçiminde derin çizgiler var. Bu da bize balıkçı ağında ziyan gördüğünü gösteriyor. Boz yunus ve başka yunuslar balıkçılık faaliyetlerinde hem de deniz altındaki öbür gürültüden de etkilenen canlılardır. Zira bunlar ekolokasyon dediğimiz sistemle yer, istikamet ve avlarını bulabiliyorlar. Bu ekolokasyon sistemi, gürültü kaynakları bu canlılara çok ziyan verebiliyor. Biz bunun kesin mevt nedenini nekropsi yaptıktan sonra belirleyeceğiz” dedi.

KIYIYA YAKIN OLMAYAN BİR TÜR

Prof. Dr. Deniz Ayas, “Kıyıya yakın görmeye alışık olmadığımız bir cins. Şişe burunlular üzere kıyıya yaklaşmayan bir tıp. Atlantik’ten tutun, İndo Pasifik’e kadar bulunabiliyor. Türkiye denizlerinde de Ege ve Akdeniz’de var. Akdeniz’de daha ender görülen bir yunus tipidir. Mevt nedenini belirledikten sonra öbür yunus çeşitleri ile tekrar kıymetlendirmek lazım. Zira buradaki insan faaliyetleri deniz göğüsleri üzerinde önemli bir risk oluşturuyor. Bu yunusta da bizim gördüğümüz; balıkçılık faaliyetlerinde ip oturmaları dediğimiz derin kesiler var. Bu da hayvanda önemli yaralanmalara nedeni olmuştur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir