Okulların yarısı öğretmen kovacak: İngiltere’de büyük kriz

İngiltere’de okul yöneticilerinin katıldığı şimdiye kadar yapılan en büyük ankete nazaran, ülkedeki okulların yarısından fazlası yetersiz finansman ve artan maliyetler nedeniyle işçi işten çıkarmaya yakın olduklarını açıkladı.

Bloomberg’ün haberine nazaran 11 bin okulun yöneticisiyle gerçekleştirilen ankette okul müdürlerinin üçte ikisi (%66) eğitim asistanlarını işten çıkaracak yahut iş saatlerini azaltacak tahliller üretmek zorunda kalacaklarını açıkladı. İştirakçilerin yarısı ise öğretmen sayısını ve ders saatlerini azaltmayı düşündüklerini söyledi.

İngiltere Ulusal Okul Müdürleri Derneği (NAHT) Genel Sekreteri Paul Whiteman eğitimcilerin maliyetlerdeki ‘kusursuz fırtınanın’ altında kaldığını ve okul yöneticilerinin ‘aşırı güç faturalarıyla’, biriken maliyetlerle ve düşük fonlarla gayret ettiğini söyledi.

EĞİTİM TEHLİKELİ DURUMDA

Whiteman, “On yıllık kemer sıkma siyasetlerinin akabinde kesilecek ek bir maliyet kalmadığı için, artık binlerce okul acı verici kesintiler yapmadıkları takdirde açığa düşmeye hazırlanıyor. Eğitim nitekim tehlikeli bir durumda” ifadelerine yer verdi.

Genel sekreter, “Kesilmesi mümkün olan tek maliyet, çocuklar üzerinde ve bilhassa de halihazırda en dezavantajlı ve savunmasız olanlar üzerinde hakikaten acil bir tesire sahip olacak ögelerdir. Bu okul yöneticilerinin çabaladığı her pahaya terstir ve üyelerimden duyduğum öfke ve çaresizlik gibisi görülmemiş bir durumda” açıklamasında bulundu.

Whiteman, “Okullar işten çıkarma yapmaktan öteki devaları olmadığını görüyorlar. Öğretim asistanları ve öğretmenlerdeki azalma felaketlere sebep olacak. Daha büyük sınıf alanlarına ve en fazla gereksinimi olan çocuklar için daha az takviyeye yol açacaktır. Bunun olmasına müsaade verilemez” ifadelerine yer verdi.

Salı günü yayınlanan anketin bulguları, okul yöneticilerinin %54’ünün daha fazla kesinti yapmazlarsa bu yıl açığa gireceklerini söylediğini de belirtti. Ankete katılanların yalnızca %5’i, gelecek akademik yılda (23-24) maliyetlerini açığa girmeden ödeyebileceklerini söyledi. Öteki bir deyişle ülkedeki her 10 okulun dokuzundan fazlasında bütçeler sert bir hareket olmadan dengelenemeyecek.

Ankette İngiltere’deki okulların yarısına yakınının (%47) gelecek yıl çocuklar için eğitim dışı takviye ve hizmetlerini azaltmak zorunda kalacakları belirtiliyor. Her 10 okulun dördünden fazlası ise (%44) ek dayanağa muhtaçlık duyan öğrenciler için yapılan harcamaları azaltmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Okul yöneticilerinin üçte biri (%31), İngiltere Ulusal Özel Ders Programı (NTP) aracılığıyla özel ders dayanağı alan çocuk sayısını azaltmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Whiteman mevzuyla ilgili açıklamasında, “Okullar artık öğrencileri desteklemek için yaratılan, çocukların yalnızca eğitim için değil, sıhhatleri ve refahları için de güvendikleri bu kıymetli hizmetleri karşılayamayacaklar. Bu dayanaklar ortasında okul içi mental sıhhat hizmetleri, danışmanlık, konuşma ve lisan terapisi üzere hizmetler de var. Geçen yıl önerilen Kovid sonrası güzelleşme planını finanse etmeyi reddeden bu hükümet, yeni bir kriz devrinde okulların sunabileceği takviyesi yok ederek toplumdaki en savunmasız çocukları ikinci kere faal bir formda terk ediyor” dedi.

NAHT’ın anketi 21 Eylül ve 14 Ekim tarihleri ortasında yapıldı ve İngiltere’deki çoğunlukla ilkokul yöneticilerinin 11.000’den fazlasından karşılık aldı.

KAYNAK: FİNANS GÜNDEM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir