Ortalığı karıştıran açıklama! Çinli hackerlar ABD devlet kurumlarına sızdı

Çinli hackerlar ABD’nin resmi kurumlarını gaye aldı. Teknoloji şirketi Microsoft ve Beyaz Saray, hacker kümesinin hassas bilgileri ele geçirmek hedefiyle ABD devlet kurumlarının da ortalarında bulunduğu en az 25 kuruma ilişkin e-mail hesabına sızdığını açıkladı.

Microsoft’un açıklamasında, “Storm-0558” isimli hacker kümesinin kimlik doğrulama datalarını taklit ederek e-posta hesaplarına eriştiği aktarıldı. Kümenin birinci olarak Batı Avrupa’daki devlet kurumlarını maksat aldığı söz edilen açıklamada, hackerların kelam konusu faaliyetleri mayıs ayından bu yana yürüttüğü belirtildi. Sızıntının tespit edildiği birinci resmi kurumun ABD Dışişleri Bakanlığı olduğu ve yetkililerin Microsoft’a durumu ilettiği söz edildi.

ABD basınına nazaran hackerlar, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun da e-mail hesabına erişim sağladı. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Microsoft 365 sisteminde sızıntı tespit edildiği ve sızıntıya karşı harekete geçildiği belirtildi.

Söz konusu siber taarruzda Temsilciler Meclisi üyelerinin de gaye alındığı öğrenilirken, hususla ilgili devam eden soruşturmada hacker kümesinin az sayıda resmi kurum ve çalışanın hesabına sızdığı tespit edildi. Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise yapılan açıklamalarda savları reddederek, Washington’ı siber atak faaliyetleri yürütmekle suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir