TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı

TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Kurulu birinci toplantısını gerçekleştirdi.

Bartın Amasra’da meydana gelen maden kazasının tüm taraflarıyla araştırılarak benzeri kazaların önlenmesine yönelik önlemlerin belirlenmesi emeliyle kurulan Meclis araştırma komisyonu, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız başkanlığında toplandı.

Yıldız, Amasra’da hayatını kaybeden 41 madenciye Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralı madencilere ise şifa diledi.

“Acı üzerinden siyaset yapmayacağız. Kurulda her türlü görüşe yer verilecek.” diyen Yıldız, objektif ve gücünü şeffaflıktan alan bir yapıyla bütün görüşlerin olabildiğince açık tabir edileceğini belirtti.

Sektör temsilcileri, akademisyenler, alanda uzman özel kesimden temsilcilerinin de Komitede sunum yapacaklarını söyleyen Yıldız, “21 kişilik Komitemiz, inşallah 3 aylık mühlet içinde raporunu tamamlayacak. Gerek görülmesi halinde 1 aylık ek müddet için Genel Heyete müracaat edilecek.” diye konuştu.

Komisyonun hazırlayacağı raporun tavsiye kararı niteliğinde olacağını anlatan Yıldız, “Hukuki bir süreç işliyor. Türel süreci etkilememiz alışılmış ki kelam konusu değil. Burada yapacağımız çalışmalar, TBMM’den yetkisini alan ve gücünü yeniden millet ismine kullanan bir kurul tarafından icra edilecek. Daima ‘Allah vermesin.’ deriz. Kendi çocuğumuz olsa nasıl araştıracaksak bunu bu türlü araştırmamız lazım. Empatinin daha ötesinde bir iş bu. Zira oradaki aileler bize emanet ediyor. Bunu hepimiz yüreğimizde hissediyoruz. Bu sorumluluk içinde çalışacağız.” sözünü kullandı.

“HALEN GÖZALTI VE TUTUKLAMA YOK”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Amasra’daki maden kazasının ihmaller zinciri sonucunda yaşandığını, olayın bütün taraflarıyla açığa çıkarılması gerektiğini belirtti.

“Bu, siyaset üstü ve siyaset dışı bir sıkıntı.” diyen Demirtaş, Komitenin, bu acıların bir defa daha yaşanmaması anlayışıyla çalışması gerektiğini lisana getirdi.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Facianın akabinde geçen 12’nci gündeyiz. Soruşturma devam ediyor lakin hala gözaltı ve tutuklama yok.” dedi.

Kazadan hayatını kaybeden madencilerin ailesinin bekleyişinin sürdüğünü söz eden Bankoğlu, “Savcılık soruşturması sürüyor fakat idari açıdan da ne bir vazifeden el çektirme, vazifeden alma ne de istifa var. Aileler bu işin sorumlularının cezasını çekmesini istiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bankoğlu, hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin de Komitede dinlenmesini istediklerini kaydetti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise önlemlerin gereğince alınmadığını savunarak “Yaşanan facia bir doğal afet değil. Olay bir kaçınılmazlık senaryosu üzerine kurulmak istenebilir lakin bu olayda bir kaçınılmazlık kelam konusu değil.” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da Türkiye’de 2002’den bu yana Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO) kriterlerine uygun iş sıhhati ve güvenliği tedbirleri alınmadığı için 30 bine yakın personelin hayatını kaybettiğini söyledi.

“41 VATANDAŞIMIZ AİLEMİZİN BİRER FERDİ GİBİ”

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Amasra’da hayatını kaybeden 41 vatandaşımız ailemizin birer ferdi üzere. Onların başına gelen ihmal yahut ihmaller zinciri varsa bunların aydınlığa kavuşturulması için çalışmalarımızı bu anlayışla yürüteceğiz.” sözünü kullandı.

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, “Bu acı bütün milletimizin acısı oldu. Hepimizin yüreği yandı.” dedi.

Kazanın akabinde 6 savcının görevlendirildiğini, soruşturmanın devam ettiğini anlatan Çetin şöyle devam etti:

“Maden personelliği dünyanın en riskli işlerinden. Teknolojinin gelişmesine, alınan önlemlere karşın bu riskleri azaltmak mümkün lakin büsbütün ortadan kaldırmak mümkün değil. Bilhassa grizu patlamalarına yer altı madenciliğinde çok rastlıyoruz. Olayı, TBMM’nin bize verdiği yetkilerle araştıracağız. İhmal varsa gerekli cezaya çarptırılması hepimizin temennisi.”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş da Kurulun büyük bir vebal aldığını lisana getirerek “Herkesi dinleyelim lakin sadece dinlemek yetmiyor. Komitenin sonuçları gerekirse yasal bir düzenlemeyle hayata geçirilmeli.” formunda konuştu.

“YER ALTI MADENCİLİĞİ DÜNYADAKİ EN GÜÇ İŞLERDEN”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, “Bize düşen, önlemleri en üst seviyede almak ve alınmasını temin etmek. Bizde de dünyada da maalesef kazalar oluyor. Burada bu acıyı daha büyütmekten fazla kazaların nedenlerini öğrenip yenilerinin meydana gelmemesi için en üst seviyede çaba edeceğiz.” dedi.

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ise olayı tüm taraflarıyla araştırarak bu kazaların bir daha yaşanmamasının uğraşında olacaklarını vurguladı.

AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, yer altı madenciliğinin dünyadaki en güç işlerden olduğunu, taş kömürünün ise bunlardan en zoru olduğunu söyledi.

Dünyadaki ve Türkiye’deki taş kömürü havzalarının kıyaslanamayacağını tabir eden Balta, “Türkiye’deki kömür havzaları tektonik hareketlerle bir arada çok kırıklı bir yapı, faylı. Avrupa’da damarların eğimi 15, Zonguldak’ta damarların eğimi 45 derece. Orada nasıl bir teknoloji uygulayacaksınız? Birebiri Amasra’da da… Tektonik olarak faylarla kırıklı bir yapı, orada da damarın eğimi yüksek.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir