Türkiye’de 68 binin üzerinde hasta diyaliz tedavisinde

ANKARA (İGFA) – Her yıl mart ayının ikinci perşembe günü olarak belirlenen “Dünya Böbrek Günü”nde kronik böbrek hastalığının ehemmiyetine dikkat çekiliyor.

Türk Nefroloji Derneği bu yılki Dünya Böbrek Günü kapsamında “Böbrek Candır” teması altında Dernek Lideri Prof. Dr. Alaattin Yıldız, Lider Yardımcısı Prof. Dr. Nurhan Seyahi, Genel Sekreteri Prof. Dr. Elif Arı Bakır, Saymanı Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Prof. Dr. Özkan Güngör, Prof. Dr. Sena Ulu’nun iştiraki ve AstraZeneca Türkiye’nin şartsız katkılarıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda kronik böbrek hastalığına dair toplumda farkındalık sağlamak, kronik böbrek hastalığına yol açan risk faktörleri ve erken teşhisin böbrek işlevini müdafaadaki değerine dikkat çekmek üzere bilgiler paylaşıldı. Buna nazaran dünya genelinde yaklaşık 850 milyon kronik böbrek hastası bulunuyor. Türkiye’de ise bu yıl prestijiyle 68.000’in üzerinde hasta son periyot böbrek yetersizliği nedeniyle diyaliz tedavisi görüyor. Öte yandan doğurma çağındaki bayanların yüzde 6’sında kronik böbrek hastalığı görülüyor.

Basın toplantısında Türkiye’de böbrek nakli hakkında bilgiler veren Türk Nefroloji Derneği Lideri Prof. Dr. Alaattin Yıldız, “Böbrek nakli, ileri evre böbrek yetersizliğinin en seçkin tedavisidir. Böbrek işlevlerinin tamamını hastaya kazandırdığı için kalp ve damar sıhhati üzerine olumlu tesirleri vardır. Bu nedenle beklenen hayat mühleti diyaliz tedavisi görmekte olan hastalara nazaran çok daha uzundur. Ülkemizde yılda yaklaşık 3.500’ün üzerinde böbrek nakli gerçekleştirilmektedir. Böbrek nakli ülkemizde yüksek milletlerarası standartta çok başarılı olduğundan, nakillerin yaklaşık yüzde 10’u yurt dışından gelen hastalara sıhhat turizmi kapsamında yapılmaktadır. Böbrek naklinin başarısı, ameliyat öncesi periyotta alıcının ve vericinin detaylı olarak kıymetlendirilmesi ile başlar. Böylelikle nakil sonrası gelişebilecek problemler öngörülebilir ve böbrekler erkenden başarılı bir halde verilebilir. Nakil sonrası erken devir, bilhassa birinci bir ay çok kıymetlidir. Bu periyodun hastanın yakın takibi ile problemsiz geçirilmesi, böbreğin uzun periyot ömrünü belirler. Daha sonraki periyotta de nakil hastasının daha uzun aralıklarla nefrolojik takibi, gelişebilecek komplikasyonların önlenebilmesi ve erkenden tedavi edilmesi açısından önemlidir” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye’de diyaliz tedavileri hakkında sayılar paylaşan Türk Nefroloji Derneği Saymanı Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş, “Ülkemizde bu yıl prestijiyle yaklaşık olarak 68 binin üzerinde hasta son devir böbrek yetersizliği nedeniyle diyaliz tedavisi görmektedir. Bu hastalardan 64 bin 300 tanesi hemodiyaliz, 3 bin 250 tanesi periton diyalizi, bin 300 tanesi ise mesken hemodiyalizi ile tedavi edilmektedirler. Şu anda ülkemiz mesken hemodiyalizi hasta sayısı açısından Avrupa’da ikinci, dünyada ise üçüncü sırada bulunmaktadır. Ülkemizde sayıları 68 bini geçen hemodiyaliz hastalarının birçoğunda şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları üzere eşlik eden hastalıklar mevcuttur. Bu hastaların infeksiyonlara eğilimleri yüksektir ve başta kalp hastalıkları olmak üzere hayatı tehdit eden problemlerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ayrıyeten böbrek yetersizliği ile bağlantılı kemik sıkıntıları, hemodiyalize girebilmek için damar giriş yolu ile ilgili sıkıntılar, damarlarda kireçlenmeye bağlı tıkanıklıklar üzere önemli meseleler da sıkça görülür. Kısaca takibi ve tedavisi sıkıntı, doktor deneyimi ve güzel idare gerektiren bir hasta grubudur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir